- Obrezujemo preveč razrasla in postarana drevesa
- Odstranjujemo propadajoča, suha in nevarna drevesa
- Obrežemo in podiramo drevesa na težko dostopnih terenih
- Oblikujemo krošnje na različnih višinah
- Podajamo strokovna arboristična mnenja o stanju dreves
S strokovnim pristopom bomo rešili vaš ”drevesni” problem!
smo usposobljeni za strokovno obrezovanje drevja vseh dimenzij tudi v najzahtevnejših pogojih. Z obrezovanjem poskrbimo, da je drevo spet varno za okolico in da je še vedno lepo. Odstranimo prenizke veje, veje, ki rastejo v fasado ali silijo na streho objekta, pregosto krošnjo zredčimo, da skoznjo pride več svetlobe. Pri obrezovanju upoštevamo najnovejše smernice moderne arboristike, zato drevju ne krajšamo vrhov in jih ne obglavljamo.
Podiramo drevje v urbanem okolju, po posameznih delih ali v enem kosu. Podira se predvsem nevarna drevesa, sušice ali neprimerna drevesa. Pred odstranitvijo drevje pregledamo in ugotovimo ali ga lahko ohranimo (rešimo) ali ne, saj se zavedamo, da je odraslo drevo raslo veliko let in ga novo posajeno drevo ne more nadomestiti. Odstranjene dele drevesa odpeljemo ali pustimo, odvisno od želje naročnika.
Arboristika je znanost in praksa, ki se osredotoča na nego, ohranjanje in izbiro dreves v urbanih in ruralnih okoljih. Kombinira znanje iz področij biologije, ekologije, inženirstva ter geografije, da bi zagotovila zdravje dreves in njihovo trajnost v spremenljivih okolijskih pogojih.
Ena od ključnih nalog arborista je ocena stanja dreves, kar vključuje preučevanje njihovih bioloških značilnosti, strukture in zdravja. Arboristi uporabljajo različne diagnostične tehnike, kot so vizualni pregledi, analiza tal in uporaba naprednih orodij za merjenje rasti ter spreminjanje stanja dreves. S tem lahko odkrijejo morebitne bolezni, škodljivce ali okoljske stresne dejavnike, ki bi lahko ogrozili zdravje dreves.
Poleg diagnosticiranja stanja dreves se arboristi ukvarjajo tudi z aktivnim ohranjanjem in negovanjem dreves. To vključuje pravilno obrezovanje, ki ne samo da izboljša estetski videz dreves, temveč tudi spodbuja njegovo rast in preprečuje širjenje bolezni. Obrezovanje se mora izvajati ob pravem času, s pravilno tehniko, da se zagotovi čim manjša poškodba rastline.
Arboristika se ukvarja tudi z izobraževanjem javnosti o pomenu dreves in drevesnih ekosistemov. Edukacija vključuje informacije o najboljših praksah sajenja, negovanja in ohranjanja dreves ter o vplivu dreves na okolje, kot so zmanjševanje onesnaženosti zraka, zagotavljanje senca in preprečevanje erozije tal. Drevesa igrajo ključno vlogo v mestnih okoljih, kjer prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja, zmanjšanju urbanega otoka toplote in zagotavljanju habitatov za različne vrste.
V svetu, kjer se srečujemo s klimatskimi spremembami in urbanizacijo, postaja arboristika vse pomembnejša. Skupnost arboristov se zaveda, da je potrebno aktivno skrbeti za drevesa in jih zaščititi, saj predstavljajo neprecenljiv del našega ekosistema. S strokovnim znanjem in odgovornim pristopom lahko arboristi pomembno prispevajo k trajnostnemu razvoju in dobrobiti narave ter ljudi.
Anže Kotar